آموزش صوتی

جایگاه مدیر فروش

جایگاه مدیر فروش

به مطالب زیر توجه کنید.
در وحله ی اول که به سمت مدیریت فروش بر میخوریم این فکردر ذهنمان رشد میکند که مدیر فروش یک حلال مشکلات است و با وجود او همه ی موانع برداشته شده و همه مشکلات حل خواهند شد. و درست در همین نقطه است که اشتباه بزرگی را مرتکب می شویم.
مدیر فروش مبصر سازمان نیست و حلال مشکلات هم نیست بلکه او در مقام یک مربی این سمت را پذیرفته است. هیچ تفاوتی بین مدیر فروس و مربی ورزش کشتی و مشت زنی نیست. در این دو ورزش مربی نه برای ورزشکار کشتی می گیرد و نه برای بکسور در رینگ ضربه می زند بلکه شرایط روحی و فیزیکی را ایجاد میکند که ورزشکار ازبهترین وبیشترین قابلیت هایش استفاده کرده و بیشترین امتیاز را کسب کند. یک مدیرفروش باید شرایطی را فراهم آورد که تصمیمات مهم توسط خود کادر فروشش اتخاذ شود و این با ارائه راه حل اتفاق نمی افتد بلکه با در گیر کردن کادر و نیروها میسر می شود.زمانی که در آمریکا به فروش مشغول بودم چیزی که روزهای اول مرابه سختی آزار میداد این بود که عکس العمل مدیرانمان با مواجهه با مشکلات این بود ک بپرسند "خودت چه فکر میکنی؟" و این سوال پیش می آمد که بپرسیم اگرمن بناست راه حل را بیابم پس شما به عنوان مدیر فروش چه وظیفه ای دارید؟

بعد ها برایمان کاملا روشن شد که وظیفه ی مدیر فروش این است که شرایط رابرای اینکه تصمیم گرفتن ویافتن راه حل توسط خودمان انجام شود مهیا نماید و به این وسیله آنها در حال تربیت مدیران و مربیانی بودند که بتوانند مسولیت های بیشتر و بزرگتری راعهده دار باشند.خود منهم شعاری دارم به این مضمون "مربی ای تربیت کنید که مربی ای تربیت کند که مربی ای تربیت کند" متاسفانه در ایران مدیران فروش ما فکر میکنند که باید همه ی راه حل ها را در اختیار کادر فروششان قرار دهند وهمین باعث می شود که حس اعتماد به نفس نیروها تحلیل رفته و در شرایط حاد نتوانند تصمیم مناسبی را اتخاذ کنند. در صورتی که مدیران فروش بخواهند همه ی مشکلات نیرو هایشان را حل کنند، انرژیشان در مدت کوتاهی تحلیل میرود و ابتکار عمل نیز از دست نیروهای فروش خارج شده و همواره وابسته به مدیر خواهند بود و در نبود مدیر در مجموعه، همه چیز از هم خواهد گسیخت.. سپردن تصمیم گیری ها و بدست گرفتن ابتکار عمل توسط نیروی فروش به آنها استقلال داده و به اعتماد به نفسشان می افزاید. این اتکای همیشگی به مدیر فروش باعث می شود که کوهی از مسولیت ها به مدیر فروش حمله ور شود که خود بسیار مخرب است و عامل می شود که نیرو ها هم منفعلانه عمل کنند.پس خواهش میکنم به نیروهایتان این مطلب را منتقل کنید که جایگاه شما یافتن راه حل برایشان نیست بلکه شما برای آن در سمتتان قرار دارید که به آنها کمک کنید تا راه حل راخودشان بیابند.پس از مدتی کوتاه شما فروشندگان و بازار یابهایی خواهید داشت که در رویارویی با مشکلات، خود از پس آن بر خواهند آمد. شاد باشید.
دوستدارتان مهندس بهروز افشار

بهروز افشار

وبگاه: www.BehroozAfshar.com   پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مشاور و مدرس بازاریابی و فروش نوین

نظر دادن

درباره ما

مهندس بهروز افشار | مشاور، مدرس و سخنران بین المللی بازاریابی و فروش نوین

آشنایی بیشتر با مهندس بهروز افشار

تماس با ما

تهران، گیشا، خیابان بیست و چهارم، پلاک 29، طبقه اول
تلفن: 88245421-021  | همراه: 09123709332

خبرنامه

با اشتراک در خبرنامه آخرین اخبار را از ما دریافت کنید.